Otázky a odpovědi

1. Co je domácí zdravotní péče

Domácí zdravotní péče je zdravotní služba poskytovaná v domácím prostředí pacienta, který vyžaduje péči, ale nemusí být hospitalizován v nemocnici. Tento druh péče může být poskytován pacientům s různými zdravotními potřebami, včetně lidí s chronickými onemocněními, postižením, těžkou nemocí nebo při rekonvalescenci po nemoci nebo operaci.

Domácí zdravotní péče zahrnuje různé typy péče, včetně léčby ran, podávání léků, kontrolu vitálních funkcí pacienta, cévkování, aplikace infuzí a to vše včetně psychické pohody pacienta. Tento druh péče může být poskytován pouze kvalifikovanými zdravotnickým personálem - všeobecnou zdravotní sestrou.

Domácí zdravotní péče má několik výhod oproti hospitalizaci v nemocnici, jako jsou nižší náklady, větší komfort pro pacienta, větší rodinnou podporu a snížení rizika infekce. Tento druh péče může být také velmi účinný při zlepšování kvality života pacienta a urychlení procesu hojení.

2. Jaký je cíl domácí péče

Klikněte a můžete začít psát. Labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem ut enim ad minima veniam quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur quis autem vel eum iure reprehenderit.

3. Na co mám jako pacient nárok

V první řadě na výběr poskytovatele domácí zdravotní péče, toho vám neurčuje ošetřující lékař (pouze doporučuje), ale může si ho vybrat pacient sám

Nárok na domácí zdravotní péči může mít každý pacient, který potřebuje určitou úroveň zdravotní péče a splňuje určité podmínky.

Některé z nejčastějších služeb poskytovaných v rámci domácí zdravotní péče zahrnují:

  • Ošetřovatelskou péči: např. změna obvazů, aplikace léků, injekce, péče o kanyly atd.
  • Ošetřovatelskou rehabilitaci: např. fyzioterapii, ergoterapii

Konkrétní rozsah služeb poskytovaných v rámci domácí zdravotní péče bude záviset na individuálních potřebách pacienta a bude určen ošetřujícím lékařem.

Nárok na domácí zdravotní péči mohou mít pacienti, kteří mají indikaci k této formě péče a splňují určité podmínky, jako jsou:

  • Potřebují léčbu, která se nedá nebo nemůže být poskytnuta ambulantně
  • Nemohou se sami o sebe postarat v důsledku zdravotního stavu často jsou imobilní
  • Mají podporu a vhodné podmínky k poskytnutí domácí zdravotní péče

Nárok na domácí zdravotní péči lze uplatnit na základě doporučení lékaře. Náklady na domácí zdravotní péči jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou, která je povinna poskytnout tuto formu péče pacientům, kteří na ni mají nárok.

4. Co není domácí zdravotní péče

Domácí zdravotní péče neposkytuje terénní pečovatelské služby (sociální péči), ale náš personál ve spolupráci s ošetřujícím lékařem, rodinou pacienta a s pacientem navrhuje její zavedení

Terénní pečovatelské služby jsou služby poskytované v domácím prostředí pacienta, který vyžaduje péči a podporu v běžných denních aktivitách. Tento druh služeb je určen pro osoby, které se ocitly v situaci, kdy už nejsou schopny zvládat základní denní aktivity, jako jsou např. oblékání, hygiena, příprava jídla a podobně, bez pomoci druhé osoby a nemají dostatečnou podporu ze strany rodiny nebo jiných blízkých osob.